Březen 2012

Šamanismus a UFO v Amazonii - Viliam Poltikovič

31. března 2012 v 23:55 Videa, filmy, knihy

Šamanismus a UFO v Amazonii - Viliam Poltikovič

Ufo a mimozemšťané v džungli, prehistorická zvířata i města zaniklých civilizací - je to možné? Osobní zážitky z cest po peruánské Amazonii vypráví režisér duchovních filmů a cestovatel Viliam Poltikovič na Knižním veletrhu v Praze. Natočeno 15. 5. 2011.

Ayahuasca v Amazoni - dokument

31. března 2012 v 23:22 Videa, filmy, knihy

Ayahuasca v Amazoni

Psychoaktivní rostliny jako zázračný lék. Po stopách tradiční amazonské medicíny. Léčebné a rituální užívání magických rostlin, včetně tabáku, rozhovor se šamany...


Duchovní příčíny nemocí - 2. část

27. března 2012 v 11:37 Články

Slinivka, slezina a žaludek

Slinivka
je orgán lásky a její stav nám ukazujeme, jak jsme schopni lásku dávat a přijímat. Láska je sladší než med i cukr. Upřímné políbení či pohlazení od toho, koho zbožňujeme a kdo nás miluje, je živou vodou, která dává a probouzí život i tam, kde jej mnoho není. Vždyť i kámen ožije, promluvíme-li na něj s láskou. Kdo opravdovou, čistou duševní lásku neuměl plně dát, kdo v pravý čas neslyšel prosby druhých, nevnímal jejich potřeby, pouze plnil svá přání, ten trpívá od útlého věku cukrovkou. Sladkost, kterou nedával svým jednáním, je mu ve stravě nyní zakázána, nesmí ji brát. Cukrovkou v pozdějším věku trpí lidé, kteří ve svém současném životě dělali obdobné chyby a prohospodařili své síly. Přeslazovali, upravovali si život k obrazu svému natolik intenzivně, že jim na stáří nezbylo. Dávejte lásku, mluvte k druhým s láskou, s touhou pomoci. Myslete na ostatní lidi jenom v dobrém.
Léčivá formulka slinivky břišní:
Můj život je sladký.

Slezina
je jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život. Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy - zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary. Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám. Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění. Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte, přistupujte k lidem se sympatiemi a pochopením.
Léčivá formulka sleziny:
Mám se rád a nahlížím na sebe kladně. Souhlasím se vším svým konáním. Důvěřuji, že průběh života bude pro mne příznivý. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.

Duchovní příčíny nemocí - 1. část

27. března 2012 v 11:07 Články

Základem nemocí jsou dlouhodobé negativní emoce, a to i ty neuvědomované. Akutní silné negativní emoce způsobují akutní zdravotní potíže emoční stres. Je několik základních skupin emocí, které ovlivňují biologii těla. První skupinou jsou emoce zlosti. Jí je podobný hněv, zuřivost, popuzenost, rozhořčení, nenávist.
Další skupině negativních emocí dominuje smutek, a patří tam
žal, zármutek, sklíčenost, melancholie, sebeobviňování, pocit osamělosti, zoufalost.

Takové pocity vědomé či neuvědomované blokují tělesnou energii. Smutek je spojený s depresí, s nízkým tlakem, malou energií a sníženou imunitou. Do skupiny strachu patří úzkost, nervozita, obavy, zděšení, podezíravost, pochybnost, fobie, panika. Emocionálním konfliktem rozumíme chronické emocionální, nevyřešené a nezpracované, vnitřní trauma - neustálé vnitřní napětí vyvolané vnitřním konfliktem, které odebírá mnoho životní energie. "Sžírá" nejdříve naši mysl a potom i naše tělo.

To je velmi zjednodušený výčet toho, jak působí dlouhodobé negativní emocionální vyladění na naše zdraví a jaké nemoci nám způsobuje.

Jak využít nesnáze v partnerství a udělat z nich výhodu

27. března 2012 v 0:03 Láska a vztahy

Častokrát v našich vztazích zažíváme mnoho bolesti. Někdy je to téměř neúnosné. Chybí nám naděje. Nebo ji ztrácíme. Klademe si otázky: "Má náš vztah ještě smysl? Změní se ten druhý? Budeme schopni spolu ještě vycházet?" Leckdy neznáme odpovědi. Víme to, že s tím druhým chceme být, ale nevíme, jak to udělat a nezbláznit se. Možná to není tak zlé, ale i tak nám někdy z partnera jde hlava kolem. Pojďme se podívat na jinou perspektivu, takovou, jakou nás neučili. Takovou, kde romantická řešení nefungují (což se v běžném životě děje až příliš často), ale fungují jiné a mnohem hlubší principy. Potom v druhém přestaneme vidět nepřítele nebo toho "kdo to má špatně". Pochopíme, že pohled: "Musím ho/ji změnit a když to nepůjde, musím odejít nebo se přizpůsobit něčemu, co nechci a co mi nesvědčí.", může mít i jinou perspektivu a možná není vůbec nutný. A i přesto, že tento pohled opustíme a nebudeme druhého měnit, mohou se dít zázraky.
Pojďme získat naději, že i když jsou naši partneři, jací jsou, pohledem do sebe a pochopením hlubších příčin a souvislostí, můžeme měnit náš vztah k větší harmonii a vyšší kvalitě.
Nezahazujme naše partnerství, i když možná vypadá složitě a neřešitelně. Pojďme se nejdříve podívat a pochopit, co nám chtějí konflikty říci. A potom uvidět, jak můžeme tyto problémy využít a díky jejich hlubšímu pochopení znovu prohloubit a rozproudit lásku, porozumění a harmonii.

Nick Vujicic - Jste krásní právě takoví jací jste

26. března 2012 v 21:29 Videa, filmy, knihy

Nick Vujicic - Jste krásní právě takoví jací jste


Nick Vujicic přednáší na jedné střední škole v Austrálii. Seznamte se Nickem, silným člověkem se srdcem ze zlata.

Rozhovor s Martou

26. března 2012 v 10:56 Cesty k Pravdě
Naučit se následovat nejvyšší Pravdu, nikoli osobní touhy a následné tlaky a jedno od druhého umět rozlišovat - to je smyslem naší duchovní cesty.

Přidávám odpovědi Marty na některé problémy, týkající se jádrového ztotožňování a možností 'jak se odlepit' v souvisloti s 'akty' přijetí a odevzdání; dotazy jsou mírně nadsazené, aby celou věc více osvětlili, nicméně vycházejí ze skutečných pocitů, které si mnoho z nás, tu a tam, možná klade.


Považuji se stále za hledajícího, občas za nacházejícího, má mysl dovede vytvářet docela půvabné alternativy, k tomu, co je, ale vzhledem ke své hyperaktivitě u toho nikdy dlouho nevydrží. Jakoby toužila stále po poryvech konceptuálního větru a vlnobití citu. Souvisí to asi i se sebe-přijímáním vůbec. Říkají mi, že se mám mít víc rád, tolik nepracovat, důvěřovat ve vyšší vedení. Přijde mi ale, že jakýkoli umělý obrat a záměrně vyvolaný pohyb v mysli, nutně musí pramenit z volního ego-komplexu já. Můžeš mě nějak naučit, jak lépe přijímat denní dění, a sebe sama? Jak nechat život snáze proudit, bez palčivého pocitu konatelství?
Děkuji moc

Víly - Dryjády, Najády, Nymfy

23. března 2012 v 0:29 Články
Zdá se, jakoby tyto bytosti byly každá něco jiného a přitom je tomu právě naopak. Jen lidé mají potřebu škatulkovat a zařazovat a tak rozdělují vílí říši na několik říší menších. Ano, všechny tyto výrazy označují víly podle místa, kde žijí.
O vílách víme, že jsou tvořeny z energie a ochraňují a starají se o přírodu (více o vílách v tomto článku). Ale příroda, to nejsou jen květiny a stromy nebo zvířata, jsou to i kameny, řeky, skály, písek, hlína, moře, potoky, studánky a bláto. Ve všem, od nejměnšího zrnka písku až po oceán je kus boží duše, té stejné duše, kterou v sobě nosíme i my. Liší se jen ve vibracích a stejně jako hmota je jen zahuštěná energie, tak i duše kamení je jen zahuštěnější duší člověka (a to lidská duše zdaleka nevibruje na nejvyšších možných frekvencích:)).
Právě proto se víly starají o všechny druhy přírody o živou i o tu, kterou my lidé nazýváme neživou. A to už se dostáváme k podstatě toho, co jsou dryjády, najády a nymfy.

Přijetí přítomného okamžiku - Eckhart Tolle

23. března 2012 v 0:22 Články

"Dokonalá cesta je obtížná pouze pro ty, kdo si příliš vybírají..."
MISTR SENG. T´ SAN třetí patriarcha čínského zenu/čchanu, z. 606

"Pohled není všechno, pohodlí není všechno, peníze nejsou všechno, zdraví není všechno, úspěch není všechno, štěstí není všechno, dokonce ani všechno není všechno. V životě jde o víc než o všechno."
Sharon Turner

Náš život se v každém okamžiku vyvíjí. Dějí se nám různé věci: dobré i špatné. Málokdo si uvědomí, že je to pouze jeho volba na co svou pozornost zaměří. Zda-li na to dobré či na to špatné. S tím špatným se pokoušíme bojovat ve snaze změnit důsledky a zároveň v nevědomosti, že každý boj vysiluje.

Nebránit se tomu, co přijde, znamená, že jsme s tím zajedno, vnitřně sjednocení. "To, co se děje", se samozřejmě vztahuje k "takovosti" přítomného okamžiku, který vždy je takový, jaký je.
Možnost porozumět přijde v podobě ztráty, nemoci, problémů, nehody, neschopnosti či smrti. Díky těmto potížím v našem životě dojde ke zhroucení všech našich mentálních představ o smyslu života. A přestože se nám to může jevit jako kruté, teprve potom se můžeme otevřít vyššímu řádu.

LORNA BYRNE - Výtažek z knihy: Schody do nebe

21. března 2012 v 23:25 Články

Jednou mi někdo volal a prosil mě, jestli bych nepřijala jednoho mladého muže, který byl po autonehodě. Toho domluveného dne ráno jsem slyšela, jak k brance přijelo auto, a tak jsem šla hned otevřít dveře. Viděla jsem, jak dva lidé, kteří byli, jak jsem předpokládala, jeho rodiče, tlačí na vozíku mladého muže kolem dvaceti let. Představili jsme se a snažili se nějak dostat vozík po schodech do domu.

Seděli jsme u kuchyňského stolu. Podívala jsem se na toho kluka, který se jmenoval Conor; energie kolem něj byla velmi tmavá. Nemohl mluvit a jen nehybně seděl shrbený na vozíku. Jeho matka plakala, když mi rodiče popisovali Conorův zdravotní stav. Měl vážně poškozený mozek a ochrnuté nohy. Jinými částmi těla také moc nepohyboval. Zdálo se, že nic neslyší a ničemu nerozumí. Vůbec nereagoval, a tak s ním nešlo jakkoliv komunikovat. Lékaři řekli, že nemá vůbec žádnou naději a že v tomto stavu už bude do konce života.


Parazit v naší mysli – toltécke učení

21. března 2012 v 16:57 Články

Parazit v naší mysli - toltécke učení
Toltékové říkají, že lidé jsou nemocní proto, že v jejich mysli je parazit živící se negativními emocemi. A on se negativními emocemi nejen živí, ale dělá vše proto, aby člověk snil ve strachu a parazit tak měl spoustu potravy. U většiny lidí má tento parazit na starosti jejich soustředný bod. Říká v rámci mysli lži, a člověk jim věří:,, Musíš se kvůli ostatním lidem chovat dobře. Existuje jen omezená porce lásky a pozornosti a ty potřebuješ přežít. Musíš být hodný vyhovět druhým, aby sis zasloužil jejich lásku."

Tento parazit se všechny své lži naučil v průběhu dětství
a neustále je opakuje i v dospělé mysli. Tyto lži vytvářejí jediný soustředný bod, a ten zase produkuje strach, kterým se parazit živí.
Parazit je živoucí sen sněný různými způsoby a na různých úrovních všemi lidmi. Ve chvíli, kdy jsme se narodili do parazitního snu své rodiny, přejímali jsme postupně malé kousky tohoto parazita a vkládali je do své mysli. Ty kousky jsou jako semínka - názory a lži vycházejí ze strachu- a ta semínka vyklíčila v naší mysli. V průběhu času z nich vyrostl náš specifický osobitý parazit, který je s námi dosud. Parazit v lidské mysli vytváří negativní myšlenky a emoce, a člověku vysává osobní sílu a zbavuje jeho tělo vitality, je příčinou mnoha nemocí jak mysli, tak těla.

Dýchání celým tělem

20. března 2012 v 23:12 Výživa

Duše jako taková, potřebuje pro své bytí energii stejně tak, jako vše jiné a vše ostatní.

Lidské tělo se živý převážně materiální stravou v takové podobě, jak ji známe.

Čím tělo živíme, tím jsme. Dnešní společnost je založena spíše na byznysu a tak se vyrábí a tím i konzumuje opravdu a to zdůrazňuji opravdu škodlivá jídla. Vše je schované za reklamou a za triky, jež se lidé snadno a rádi chytají. Průzkumy ukazují, že veškerá většina nemocí pochází z konzumace dnešní nezdravé stravy. Často jsme přemýšlely, jak se takové stravy vyhnout a začít žít zdravě. Bohužel to v dnešní konzumní společnosti není snadné. Ať vybíráte to, či ono jídlo, vždy je složeno z ingrediencí, které nejsou zrovna pro lidské tělo vhodné. Když si sestavíte jídelníček, zjistíte, že i ovoce, či zeleninu, kterou si zakoupíte nesplňuje dané požadavky norem. I když se rozhodnete pěstovat svoji zeleninu a nebo mít svůj vlastní sad, stejně se musí udělat opatření proti různým škůdcům a plísním. Tedy stejně je nutné vše postříkat jedy, aby vám alespoň něco vyrostlo.
Sama země je již kontaminovaná a tak se příroda adaptuje třeba tím, že si vytvoří dalšího škůdce, který je již odolný proti postřikům.

Hladiny lásky - S.N. Lazarev

19. března 2012 v 21:55 Články

Všechno, co v tomto životě máme rádi, každá lidská hodnota, nám ubírá sílu, lásku a energii. To vše nám přece dává Bůh. Takže pokud Boha miluji nadevše ostatní včetně vlastního života, pak lásky a sil získávám více, než vydávám, a tento přebytek pak využívám pro sebe a své potomky.

Ukazuje se, že v jemné hladině neustále zásobujeme duše svých potomků láskou. Když však něco milujeme víc než Boha, odevzdáváme víc, než získáváme, a to je začátek degradace naší duše. Pak čerpáme lásku a síly ze strategických zásob - tedy z duší vlastních potomků a ze svých dalších životů. Aby se podařilo uchránit duši, je třeba člověka připravit o to, na co se jeho duše utkvěle soustřeďuje, co si oblíbila víc než Boha. Jedině člověk, který směřuje k Bohu, dosahuje vnitřní rovnováhy, a zachraňuje tak svou duši.

Duchovní příčíny nemocí

19. března 2012 v 21:39 Články


"Přijde čas, kdy bude hanba být nemocný, kdy nemoci budou chápány jako výsledek působení zvrácených myšlenek."
Wilhelm von Humboldt

"Každé přesvědčení je choroba."
Francis Martínez De Picabia

"Jestliže vážnější nemoci těla dovedou překazit příjemnost života, tím spíše ji musí překazit nemoci duše, k nimž patří touha po bohatství, slávě, panování, po rozkoších těla, návaly sklíčenosti, omrzelosti a zármutku, které hlodají v duši a moří ji starostmi."
Cicero

Většina lidí dnes pořád ještě věří, že nemoc je tělesná porucha, která nás postihuje zcela náhodou a jiného náhodou zase ušetří.
Není tomu tak. Samotná nemoc je spíš disharmonie ve vědomí člověka. Hlubším smyslem nemoci je, abychom se vzpamatovali, abychom naslouchali svému nitru a změnili své chování a myšlení dokud je čas. Záleží pouze na nás, zda-li to bude pouze jemné upozornění či ráznější přinucení.

Potraviny

17. března 2012 v 1:21 Videa, filmy, knihy

Potraviny - dokument zde

Pravda o "potravinách"


Tak tenhle dokument ukazuje praktiky obřích zpracovatelů všech druhů potravin, kde většinou mluví přímo farmáři pracující pro tyto korporace (samozřejmě někteří za to dostali vyhazov, ale už se na tom prostě nechtěli podílet).
Začíná se samozřejmě masem, kdy se třeba kuřata modifikují tak, že vyrostou během pár dní a nemůžou ani chodit. Protože se jim vlastně vytvoří jen maso s velmi chudou kostrou, pokračuje to přes krávy krmená pouze kukuřicí, což z nich dělá velmi nekvalitní maso, atd..
Pak se přejde na farmáře s obilím, kde se zavedl tzv. patent chemicky modifikovaného obilí, které roste samozřejmě rychleji, aby korunky rychleji naskakovali a do dokonalosti je to dovedené tím, že se nesmí používat jiné než to modifikované a to se samozřejmě rozletí větrem k okolním farmářům a korporace se pak soudí s dotyčným malým farmářem, že bez povolení používá jejich modifikaci, takže ho zruinují, atd..

Proč je tvůrčí energie tak důležitá

15. března 2012 v 12:26 Články


Lencher Falprea
Jsme nevědomě pasivní. Ve srovnání s tím, kým vším bychom mohli být, kdybychom jenom věděli, co všechno je v našich silách, jsme pasivní. Jsme uvězněni v našich skromných, neútulných životech v bezvědomí. A to doslova. Všichni do jednoho společně toužíme po pocitu, když se naše tělo naplní radostí a štěstím. Ten pocit ale stále hledáme zmateni ve svých popletených touhách a mylných uspokojeních tam, kde jej nelze najít. A pokud ano, pocit je těkavý a za krátkou dobu vyprchá do neznáma.

Myslíme si, že vlastnictví nové věci uspokojí naši touhu po štěstí. Dočasně naše srdce plesá, jsme uspokojeni ale jakmile se nová věc okouká, koukáme už po jiné. Myslíme si, že je to jedna z mála věcí, která nás učiní konečně šťastnými a je k životu nezbytná. Pokud si ale takovou věc nemůžeme z jakéhokoliv důvodu pořídit, jsme naštvaní a nerudní a obviňujeme všechny a všechno kolem sebe za svoji smůlu. Máme vztek…


Cesta k pravému ženství

15. března 2012 v 12:11 Láska a vztahy

Pro pravé působení ženy není bezpodmínečně nutné, aby smyslem jejího života bylo naplnění svazku manželského. Doplňování ženského a mužského principu, pasivního a aktivního působení, je možné i bez prožívání takového blízkého vztahu. Doplňování aktivního a pasivního principu probíhá všude, kde žijí muži a ženy.

Když každý dokáže na svém místě správně rozvíjet své dary a žena je ve svém čistém naladěni schopna přijímat a předávat dále světlé proudy, které zachycuje díky svému jemnějšímu naladění směrem nahoru, tak v každém takovém Společenství bude vždy správně působit souzvuk aktivního a pasivního principu.

Pokud jsme však obdařeni tím štěstím, že smíme najít blízkého člověka, který si ve svém naladěni nese přesné doplnění našeho temperamentu, musíme tento dar lidského souznění opatrovat a rozvíjet ho do krásy silné věrné lásky. Jedině takto prozářený vztah mezi mužem a ženou je schopen přetrvat nejen mnoho potíží, ale naopak, rozvíjí se stále do krásnější a zralejší podoby. V dnešní době však lidé už zapomněli ve svém životě prožívat vše celým svým srdcem; zapomněli, že člověk není jen lidské tělo, ale duch, který se projevuje jedině citovým prožíváním a tím si uzavřeli sv&e acute; čisté city, ztrácejíce možnost prožívat skutečný nádherný, láskyplný vztah muže a ženy.

Indiánské inspirace

14. března 2012 v 22:43 Videa, filmy, knihy
Herec Jaroslav Dušek a psychoterapeut Pjér la Šé'z, kteří se léta inspirují zejména kulturou Toltéků

Indiánské inspirace - Česká televize

Žít se dá i jinak aneb Průvodce odlišným světem
Herec Jaroslav Dušek a psychoterapeut Pjér la Šé'z, kteří se léta inspirují zejména kulturou Toltéků, jsou průvodci dokumentem o vlivu indiánů Mezoameriky na život v Čechách. Moudrost Toltéků podává Dušek s velkým vtipem a v souvislosti se stylem života u nás.

Seznámíme se také C. J. Callemanem, švédským vědcem žijícím v USA, který se jako jeden z mála vědců zabývá podrobně mayským kalendářem. Ten je přesnější než náš a je charakterizován i určitými cykly, na jejichž základě je možné odvodit i vývoj naší společnosti.

Zdeňek Ordelt, který dlouho pobýval mezi mexickými šamany, si získal jejich důvěru a posléze dostal i jejich zasvěcení do šamanské praxe. Seznamuje zájemce s významem a poznáním šamanů a vykonává šamanské rituály.
Stále více si uvědomujeme slepé uličky překotného vývoje Západní společnosti, hledáme východiska, inspiraci. Nebývalý a celosvětový zájem o kultury indiánů svědčí o tom, že je v nich skutečně něco podnětného.

Jasmuheen - Vzpomínky – moje breathariánská minulost odhalena

14. března 2012 v 22:26 Články

Po jedenácti dnech strávených v přítomnosti úžasných svatých mužů, sádhuů a jogínů z celé Indie, se naše malá skupina chystá k odjezdu. Mám namířeno na letiště a ostatní cestují na mnohá různá místa. Napravo ode mě stojí můj kamarád Isaac a pozoruje, jak se loučím se svámím, v jehož ášramovém kempu jsme pobývali. "Energie mezi vámi dvěma je moc příjemná," tiše říká a pokyvuje hlavou směrem ke mně a svámímu, jehož bratr nás také pozoruje. "To je kvůli tomu, že ho miluji," vyhrknu bez přemýšlení. "A jeho bratra taky." Usměju se na oba a moje srdce se náhle naplní láskou až po okraj. "Samozřejmě jsme zde společně žili již dříve." Tvář obou bratrů se rozzáří úsměvem a svým přikývnutím potvrzují, že je to pravda.

Za několik minut již sedím na sedadle vedle taxikáře, zavazadla jsou naložena a lidé usazeni, když se náhle objeví jasná vize. Rychle stahuji okno taxíku a natahuji ruku ke svámímu, jenž se předkloní, a naše prsty se ještě jednou navzájem propletou. Tato chvíle je plná dojetí. "Byli jsme manželé?" vykřiknu ve svém nitru, když se naše oči střetnou a naplní slzami radosti a ty moje světlem poznání, neboť jsem si právě vzpomněla na náš vztah v jiném životě. Již o tom věděl, ale trpělivě čekal na to, až si vzpomenu také. Chvíle opětovného spojení je letmá, ale stačí. Když se taxík rozjíždí, cítím, jako by se v mém zlomeném srdci otevřela stavidla a přehrada plná lásky se hrnula ven. Tak velmi jsem milovala svámího a náš společný život.

Jasmuheen - Rozvoj, Vzestup a Osvícení

14. března 2012 v 21:28 Cesty k Pravdě

Otázka: Někteří lidé říkají, že k tomu, abychom se mohli vyvíjet efektivněji a radostněji, musíme být nejprve osvíceni. Je právě toto cílem programu využití prány?
Odpověď Jasmuheen: Naprosto přesně. Jedna z definic osvícení totiž zní, že člověk je prodchnutý světlem. Světlo v sobě přirozeně nese aspekty lásky a moudrosti. Být osvícen znamená být si těchto aspektů vědom a uplatňovat je ve svém jednání. Tím, že náš tělesný systém prostoupí prána, aktivuje v nás naše přirozené sklony činit dobro a konat věci s láskou, což je právě ukazatel osvícenosti. Musíme si uvědomit, že neexistuje cosi, co bychom mohli nazvat jednorázové osvícení. Naše kapacita pro přijetí světla je totiž neomezená, vždy můžeme zvýšit jeho množství. Proto není osvícení záležitostí okamžiku, nýbrž postupným a dlouhodobým procesem.

Otázka: Podle vaší první knihy zabývající se programem na využití prány s názvem Pranic Nourishment - Nutrition for the New Millennium (Pránická výživa - strava nového millénia), známé též pod názvem Living on the Light (Žít ze světla), vás na programu využití prány nejvíce přitahoval postup ve vlastním vývoji.
Odpověď: Na začátku 90. letech minulého století jsem se soustředila hlavně na to, abych zvýšila kvocient svého vnitřního světla. Mou hlavní motivací bylo stát se co nejlepší lidskou bytostí - tím mám na mysli člověkem, ze kterého vyzařuje láska a moudrost. Ačkoliv jsem dnes hlavně známá jako zastánce výživového programu využití prány, která představuje hlavní zdroj potravy, původně mne tento aspekt prány příliš nezajímal. Již tehdy jsem si byla vědoma toho, jak by bylo možné pránu využít k vyřešení hladomoru a bídy v zemích třetího světa. Přesto fakt, že nám prána poskytuje i fyzické nasycení, byl pro mne v té době malý a relativně nepodstatný bonus.

Sen první pozornosti - Oběti

14. března 2012 v 3:09 Články
Z knihy Pátá dohoda

Tímto se dostávám k příběhu o Adamovi a Evě v ráji. Adam a Eva představují všechny lidi a Bůh nám řekl, že můžeme jíst cokoliv chceme, kromě ovoce ze stromu poznání. Řekl, že umřeme v den, kdy ovoce okusíme. A my jsme to ovoce snědli a zemřeli jsme.

Samozřejmě, že toto je jen příběh, ale důležitý je smysl tohoto příběhu. Proč umíráme, když jíme ovoce tohoto stromu? Protože skutečné jméno stromu poznání je strom smrti. Druhý strom v ráji je strom života. Život je pravda a pravda existuje beze slova bez symbolů. Strom poznání je pouhým odrazem stromu života. My již víme, že poznání je tvořeno symboly a ty nejsou skutečné. Když jíme ovoce stromu poznání, symboly se stávají virtuální realitou, která k nám promlouvá jako hlas poznání a my v té realitě žijeme a věříme, že je skutečná, což samozřejmě znamená, že v ní žijeme nevědomě.

O duchovním osvícení - Eckhart Tolle

14. března 2012 v 0:17 Články

Z knihy Moc přítomného okamžiku
Ačkoli jen málokdy přemýšlím o minulosti, rád bych vám řekl, jak jsem se stal duchovním učitelem a jak vznikla tato kniha.
Do svých třiceti let jsem žil v téměř ustavičném strachu a sebevražedné depresi. Dnes mám pocit, jako bych hovořil o nějakém minulém životě nebo o životě někoho jiného.

Jedné noci krátce po svých devětadvacátých narozeninách jsem se probudil s pocitem naprosté hrůzy. S podobnými pocity jsem se tehdy probouzel často, ale tentokrát to bylo mnohem intenzivnější než kdykoli předtím. Noční ticho, nejasné obrysy nábytku v temném pokoji, vzdálený hluk projíždějícího vlaku -to všechno mi připadalo tak cizí, tak nepřátelské a tak naprosto nesmyslné, že jsem začal nenávidět život. Ze všeho nejvíc jsem nenáviděl svou vlastní existenci. Proč žít v takovém utrpení? Proč neustále o něco usilovat? Cítil jsem, že hluboká touha po sebezničení, po neexistenci začíná převažovat nad mou instinktivní touhou žít.

Akašická kronika + meditace

13. března 2012 v 21:40 Články

Akašické záznamy jsou souhrnem všech minulých, přítomných a budoucích zážitků a vědomostí pro jednotlivé bytosti, kolektivní vědomí a veškerou existenci. Jsou to záznamy všeho, co kdy bylo, je, a co bude. Tato Kniha života neboli vesmírný superpočítačový systém obsahuje informace o všech lidech, jež žili na zemi, jejich skutky, slova, pocity a úmysly, jednotlivé události, potenciální možnosti, promarněné příležitosti, chyby, čemu se naučili, obsahují podněty pro všechny archetypální symboly či mýtické příběhy, jenž ovlivnily lidské chování, a slouží jako zdroj inspirace pro sny a vynálezy.

Tyto záznamy však nejsou pouze úložnou informací, mají obrovský vliv na naše každodenní životy, na naše vztahy a na naše postoje a názory. Na základě akašických záznamů se k sobě přitahujeme nebo se odpuzujeme. Je to zdroj informací, jenž je dostupný každému. Každý člověk se může na akašické záznamy naladit stejně jako se může naladit na určitou radiovou frekvenci. Přestože akašické záznamy nejsou fyzické povahy, patřičně naladěný jedinec může danou informaci slyšet, vidět a prožít. Tyto záznamy lze přirovnat k filmům. Tento film si můžeme znovu přehrát, abychom tomu, čeho jsme byli svědkem, lépe porozuměli. Jsou součástí Božské mysli, jsou nezaujatým soudcem snažícím se nás vést, vzdělávat a měnit k lepšímu.

Proč jsou ženy blíže k osvícení

12. března 2012 v 21:16 Články
Musejí muži či ženy překonat stejné překážky na cestě k osvícení?

Ano, ale pro ženu je obvykle snazší být ve svém těle, takže žena je přirozeně blíže k Bytí, a tudíž k osvícení. Proto v mnoha starých kulturách žena symbolizovala transcendentální realitu. Tato realita byla považována za lůno, které dává život všem bytostem. V knize Taote- ťing (O Tao a ctnosti) je tao neboli Bytí popisováno jako "nekonečné, věčně přítomné", jako "matka vesmíru". Ženy jsou blíže k Bytí, neboť je prakticky "ztělesňují". Kromě toho se všechny bytosti a všechny věci musejí nakonec vrátit ke Zdroji. "Všechny věci mizí v tau. Pouze tao trvá věčně."
V psychologii a mytologii je Zdroj symbolizován světlou a temnou stránkou ženství. Bohyně nebo Boží Matka dává život a bere život. Když se lidé začali ztotožňovat s myslí a ztratili kontakt se svou božskou podstatou, začali přemýšlet o Bohu jako o mužské bytosti. Muži ovládli společnost a ženy jim byly podřízeny.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe

12. března 2012 v 20:31 Články

Charlie Chaplin, 16. dubna 1959
--------------------------------------------------------------
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, dokázal jsem poznat,
že psychická bolest a utrpení je pro mne jen varováním,
abych nežil proti své vlastní pravdě.
Dnes vím, že se tomu říká být pravdivý.

Cesta Prázdnem - meditace

9. března 2012 v 22:20 Cesty k Pravdě


Smyslem této meditace je vstoupit do prázdna, abyste rozšířili své vědomí za hranice, které vás dřive omezovaly a stali se bytostí bez hranic, kterou jste.

Karmická onemocnění

9. března 2012 v 1:53 Články

Onemocnění fyzického těla je pouze projevem určitých poruch v jednom z lidských těl, proto je zpočátku třeba nalézt původ, příčinu onemocnění, a až poté léčit. Za zdravého člověka se může považovat ten, kdo má zdravé nejen své fyzické tělo, ale zároveň všechna těla jemnohmotná. Stav našeho zdraví určuje naše vědomí, náš vztah k životu.

Možné příčiny nemocí:

1. Nedostatečné zabezpečení přísunu chemických látek nezbytných k procesu obnovy tkání našeho těla.

2. Otrava fyzického těla, kterou si způsobujeme sami tím, že požíváme určité produkty v množství, v jakém je nemůže organismus zpracovat a strávit.

3. Nedostatečný pohyb a cvičení.

4. Přeceňování našich možností, zatěžování organismu přes přípustné hranice.

Milujte sami sebe

9. března 2012 v 1:40 Články

Naplníme-li svou mysl láskyplnými myšlenkami, budeme plni radostné a tvořivé energie. Roztočíme spirálu lásky, která je nejsilnějším čističem. Vyčistí pole vašeho těla i mysli. Vaši bližní budou říkat: "Co se s tebou stalo? Vypadáš jinak, nejsi zamilovaný?" Je to jako kouzlo z pohádky. Lidé na naši energii nevědomě reagují. Cítí změnu v naší auře, vyvolanou změněným stavem naší mysli. Své negativní myšlenky ihned přetypujte na pozitivní a hrajte si při této metamorfóze na četníky a na zloděje. Bude vás to bavit a zároveň uděláte něco pro sebe. Především pozor na myšlenky, které máte před spaním, tyto v mysli uvíznou a tvoří celou noc ve vašem podvědomí. Můžeme jejich sílu nasměrovat kam potřebujeme. A proto každý večer před spaním myslete nebo vizualizujte něco krásného a pozitivního. Uvidíte, že se vám vaše sny splní. Nepřemýšlejte příliš nad tím, jak svého cíle dosáhnout, omezujete si tím své možnosti. Řešení všech problémů bývá většinou zcela jednoduché a ani by vás samo od sebe nenapadlo. Jediné, co je třeba udělat, je ROZHODNOUT SE, ŽE TO CHCETE. Vaše vyšší já, vaše spojení s vesmírným internetem, vám to nejlepší řešení najde. To není magie, to je jen síla podvědomí.

Osho - Cesta bílého oblaku

8. března 2012 v 2:48 Články

Svému okolí, společnosti, celému světu musíme ukazovat nějakou tvář - a nemusí to být ani naše skutečná tvář; vlastně to naše pravá tvář být nesmí. My musíme nastavovat tvář, která se lidem líbí, kterou dokážou ocenit, která je pro ně přijatelná - jejich ideologiím a tradicím - a svou pravou tvář si musíme ponechat pro sebe. Tento rozpor se stává nepřekonatelným, protože mezi lidmi trávíme většinu svého času, setkáváme se s nimi na každém kroku, jednáme s nimi - jen velmi zřídka býváme opravdu sami. A tak se pochopitelně stává naše maska víc a víc součástí našeho já na úkor naší pravé přirozenosti. A společnost vytváří v každém z nás strach - strach z odmítnutí, strach, že se nám bude někdo smát, strach ze ztráty vážnosti, strach z toho, co by tomu řekli lidé. Jsme nuceni přizpůsobovat se všem těm nevidomým a nevědomým lidem, nesmíme být sami sebou - to je dosud hlavní tradice všude na světě: nikomu není dovoleno, aby byl sám sebou.

Markus Rothkranz - Síla syrové stravy

8. března 2012 v 1:00 Výživa

Markus Rothkranz, filmař, malíř a jeden z představitelů Hnutí syrové stravy v USA je autorem e-knihy "Léčit sám sebe 101" a nedávno vydal DVD s názvem "Jídlo a lék zdarma," o tom, jak divoce rostoucí rostliny poskytují vynikající výživu a mohou nás i léčit.

Markus Rothkranz - síla syrové stravy
Nejsilnější zvířata na planetě - sloni, nosorožci, hroši nejedí maso a přesto mají přes 2000kg svalů. Z čeho mají tuto svalovou hmotu?

Praxe sebedotazování

7. března 2012 v 0:50 Cesty k Pravdě
Učení Šrí Ramany Maháršiho

Těm, kdo se sebedotazováním začínali, Šrí Ramana radil, aby upnuli svou pozornost na niterný pocit "já" a udržovali ji tam co možná nejdéle. Bylo jim řečeno, aby se v případě, že jejich pozornost ulpí na jiných myšlenkách, vraceli k "já" - myšlence, ihned, jakmile zpozorují, že se jejich pozornost toulá. Navrhoval různé pomůcky k podpoře tohoto postupu - člověk by se měl sám sebe ptát, "Kdo jsem já?" nebo, "Odkud toto já přichází?" - avšak konečným cílem je být si trvale vědom "já", které je odpovědno za všechny aktivity těla i mysli.

V prvních etapách cvičení je zaměření pozornosti na pocit "já" mentální aktivitou, jež má formu myšlenky nebo vjemu. Jak se praxe rozvíjí, ustupuje myšlenka "já" subjektivně zažívanému pocitu "já" a když se tento pocit přestane spojovat a identifikovat s myšlenkami a předměty, úplně zmizí. Co zbude, je zkušenost bytí, ve které přestal dočasně působit pocit individuality. Zkušenost může být nejprve přerušovaná, ale opakovaným cvičením se stává její dosažení a udržení stále snadnějším. Když sebedotazování dosáhne této úrovně, existuje bez jakéhokoli úsilí uvědomování bytí, za kterého už není individuální úsilí dále možné, protože "já", které tuto snahu vyvíjí, přestalo dočasně existovat. Není to seberealizace, protože se "já"-myšlenka sama od sebe periodicky znovu objevuje, ale je to cvičení nejvyšší úrovně. Opakované zažívání tohoto stavu bytí zeslabuje a ničí vásany (mentální tendence), jež vznik "já"-myšlenky způsobují, a když byl jejich vliv dostatečně oslaben, zničí síla Já zbylé tendence tak dokonale, že "já"-myšlenka již nikdy nevznikne. To je konečný a nevratný stav seberealizace.

SARVAMANGALAM - dokument o indických svatých mužích

4. března 2012 v 18:49 Videa, filmy, knihy

SARVAMANGALAM - dokument o indických svatých mužích

Režie: Viliam Poltikovič. - Co opravdu potřebujeme ke štěstí? Klid mysli, opravdu tak málo.... SARVAMANGALAM v sanskrtu znamená "požehnání všemu, štěstí pro všechny". Průvodcem filmu je svámí Ram Kripalu, který žil 35 let ve vysokém Himálaji v oblasti, která je v zimním období zcela odřízlá od okolního světa na šest měsíců a kde teplota je kolem -30 až -40 stupňů Celsia. Žil tam téměř nahý a jen s trochou jídla. Ram Kripalu vysvětluje, že samota, klid a pozitivní energie, které v této oblasti jsou, zcela vyváží tvrdé životní podmínky. Těm se nakonec člověk může přizpůsobit. Stačí trochu vytrvalosti, síla rozhodnutí a nějaké cvičení a během 40 dnů je člověk připraven zvládnout i ty nejhorší klimatické podmínky. Lidské možnosti jsou mnohem větší, než si lidé myslí. Člověk může a dokáže cokoli, limity si klademe jen mi sami. Myšlenkové struktury a bariéry nás svazují velmi pevně a rozbít je není lehké. Ram Kripalu pochází z bohaté rodiny, jeho matka byla ministryní v jednom indickém státě, on sám studoval na prestižní indické univerzitě ve Váránasí, ale v 16 letech se rozhodl, že všeho nechá, odešel od rodiny a začal hledat duchovního mistra, který by mu pomohl najít podstatu sebe sama, podstatu všeho bytí. Svého duchovního mistra našel Ram Kripalu právě ve vysokém Himálaji u pramene posvátné Gangy. V posledních letech žije Ram Kripalu v Rišikéši na úpatí Himálaje, kam přesídlil na prosbu své matky. Ram Kripalu nás tedy provádí fascinujícími místy Himálaje oblečen jen do dvou kusů látky a obut do dřevěných sandálů. Během putování nás seznamuje i s životem osamělých jogínů v drsných himálajských podmínkách.

Vír - Thrive - Rozkvět - video

4. března 2012 v 18:17 Videa, filmy, knihy

Vír - Thrive - video

Vesmír je tvořivá a dokonale inteligentní energie podporující život.
Nad touto energií a jak ji využít v každodenním životě, se zamýšlí tvůrci filmu. Spirálovitý vír - torus, všudepřítomný tok energie v každém okamžiku existence. Je to neomezený a volně přístupný zdroj. Je jako dech vesmíru.

Ken Robinson - O našem hloupém vzdělávání - video

2. března 2012 v 1:56 Videa, filmy, knihy

Ken Robinson - O našem hloupém vzdělávání - video

S humornou nadsázkou o ubohosti školských systémů a hloupých trendech ve vzdělávání dětí. To je, stručně řečeno, skvělá prezentace Kena Robinsona o současných trendech ve školství a vzdělávání. Rozhodně se zasmějete nad vtipnými bonmoty, ale ještě více vás zamrazí, pokud se zamyslíte nad tím, o čem Ken Robinson mluvil. A na závěr jedna z myšlenek: Kdyby na celé planetě zmizel hmyz, do 50 let by zmizel život. Kdyby na celé planetě zmizel člověk, svět by znovu začal rozkvétat.