Praxe sebedotazování

7. března 2012 v 0:50 |  Cesty k Pravdě
Učení Šrí Ramany Maháršiho

Těm, kdo se sebedotazováním začínali, Šrí Ramana radil, aby upnuli svou pozornost na niterný pocit "já" a udržovali ji tam co možná nejdéle. Bylo jim řečeno, aby se v případě, že jejich pozornost ulpí na jiných myšlenkách, vraceli k "já" - myšlence, ihned, jakmile zpozorují, že se jejich pozornost toulá. Navrhoval různé pomůcky k podpoře tohoto postupu - člověk by se měl sám sebe ptát, "Kdo jsem já?" nebo, "Odkud toto já přichází?" - avšak konečným cílem je být si trvale vědom "já", které je odpovědno za všechny aktivity těla i mysli.

V prvních etapách cvičení je zaměření pozornosti na pocit "já" mentální aktivitou, jež má formu myšlenky nebo vjemu. Jak se praxe rozvíjí, ustupuje myšlenka "já" subjektivně zažívanému pocitu "já" a když se tento pocit přestane spojovat a identifikovat s myšlenkami a předměty, úplně zmizí. Co zbude, je zkušenost bytí, ve které přestal dočasně působit pocit individuality. Zkušenost může být nejprve přerušovaná, ale opakovaným cvičením se stává její dosažení a udržení stále snadnějším. Když sebedotazování dosáhne této úrovně, existuje bez jakéhokoli úsilí uvědomování bytí, za kterého už není individuální úsilí dále možné, protože "já", které tuto snahu vyvíjí, přestalo dočasně existovat. Není to seberealizace, protože se "já"-myšlenka sama od sebe periodicky znovu objevuje, ale je to cvičení nejvyšší úrovně. Opakované zažívání tohoto stavu bytí zeslabuje a ničí vásany (mentální tendence), jež vznik "já"-myšlenky způsobují, a když byl jejich vliv dostatečně oslaben, zničí síla Já zbylé tendence tak dokonale, že "já"-myšlenka již nikdy nevznikne. To je konečný a nevratný stav seberealizace.


Tato praxe sebepozorování či uvědomování si "já"-myšlenky je jemnou technikou, jež obchází obvyklé represivní metody kontroly mysli. Není to koncentrační cvičení, ani nepřispívá k potlačení myšlenek; tato praxe se pouze odvolává na vědomí zdroje, z nějž pramení mysl. Metodou a cílem sebedotazování je přebývat ve zdroji mysli a uvědomovat si, čím člověk skutečně je, odtažením mysli a zájmu od toho, čím není. V počátečních stádiích je úsilí ve formě přenášení pozornosti od myšlenek na myslitele nezbytné.

Jakmile však je vědomí "já"-pocitu pevně nastoleno, je další úsilí škodlivé. Od té doby je to spíš proces bytí než konání, spíš pocit bytí bez úsilí než snaha být. Být tím, čím člověk již je, nevyžaduje úsilí, protože bytí je vždy přítomno a vždy zakoušeno. Na druhé straně, předstírat, že člověk je něčím, čím není (tj. tělem a myslí), vyžaduje trvalé mentální úsilí, i přesto, že toto úsilí je skoro vždy na podvědomé úrovni. Z toho tedy plyne, že ve vyšších stádiích sebedotazování úsilí odvádí pozornost od zkušenosti bytí, zatímco zastavení mentálních snah ji odhaluje. Já nakonec není odhaleno v důsledku provádění čehokoli, ale jen bytím. Jak Šrí Ramana jednou poznamenal:

"Nemedituj - buď!
Nemysli, že jsi - buď!
Nepřemýšlej o bytí - ty jsi!"

Sebedotazování by nemělo být považováno za meditační cvičení, které se provádí v určitých hodinách a v určitých pozicích; mělo by probíhat během hodin našeho bdění stále, bez ohledu na to, co děláme. Šrí Ramana neviděl žádný rozpor mezi prací a sebedotazováním a tvrdil, že po krátkém cvičení může být sebedotazování prováděno za všech okolností. Občas říkal, že pravidelná období formální praxe jsou dobrá pro začátečníky, ale nikdy nedoporučoval dlouhá sezení v meditaci. Vždy dával najevo svůj nesouhlas, když někdo z jeho oddaných projevil přání vzdát se svých světských činností ve prospěch meditativního života.


Úryvek z knihy Buďte čím skutečně jste
Učení Šrí Ramany Maháršiho
Editor David Godman
 


Komentáře

1 LEPŠÍ SVĚT! | 7. března 2012 v 20:08 | Reagovat

Tohle je náš svět - a pouze my ho dokážeme změnit!
Hnutí Zeitgeist je celosvětové nepolitické a nenáboženské hnutí lidí, kteří upozorňují na celosvětové problémy a přichází s návrhy, jak tyto problémy řešit.

http://zeitgeistmovement.sk
http://thezeitgeistmovement.com/
http://www.youtube.com/user/TZMCzech

Hlavním problémem je samozřejmě sám člověk a jeho radikální způsob myšlení, uvězněné v nesmyslném socioekonomickém systému založeném na chamtivosti a tvorbě problémů, které přinášejí zisk.
Hnutí je naprosto otevřené všem debatám, projektům a lidem, kteří mají nápady. Nebojte se nás kontaktovat. V hnutí není nikdo nadřízený, vyvýšený či nějak více hodnocený. Každý je jiný, má jiné záliby a umí něco jiného.
Pošlete tento vzkaz komukoli komu chcete - a změňte svět!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama