Duben 2014Buďte alespoň trochu inteligentní - Osho

15. dubna 2014 v 1:56 Články

Celá má filozofie je založena na tom, že nemáte vyvíjet žádné úsilí, že máte jen relaxovat a osvícení se samo dostaví. Přijde, když zjistí, že jste úplně uvolněni, bez napětí, bez úsilí, a okamžitě se na vás snese jako tisíce květů. Všechna náboženství vám kážou naprostý opak a tvrdí, že osvícení je namáhavá záležitost, že vyžaduje celoživotní úsilí, možná i mnoho životů, a že tu není žádná jistota a záruka. A vy ani navíc neznáte cestu k osvícení, proto je možné, že ji ztratíte a zabloudíte. Jen pár lidí se doklopýtalo k osvícení. Byla to pouhá náhoda.

Miliony lidí se snaží a nic nenacházejí a neuvědomují si, že jejich hledání v nich vyvolává velké napětí, jejich úsilí vytváří stav, v němž nemohou dosáhnout osvícení. Osvícení nastane jen tehdy, když jste tak klidní, že už téměř nejste. Je jen čiré ticho a náhle dojde k explozi, k explozi vaší zářící duše. Lidé, kteří o to příliš usilují, jen ničí svou inteligenci nebo své tělo. Dosáhnete ho v uvolněném stavu. Relaxace je živnou půdou, z níž vyrůstají růže osvícení. A proto je dobré, že chcete být uvolnění, v pohodě, bez úsilí a napětí. Toto je recept na osvícení. Osvícení můžete být hned dnes! Osvícení je vaše nejniternější bytí. Vy se však příliš snažíte hledat, pátrat, děláte to či ono a nikdy se nedostanete k vlastnímu já.

Ve stavu relaxace nikam nesměřujete, nic neděláte a tráva začne růst sama od sebe. Naprosto stačí bdělost, inteligence, vědomí, a to není spojeno s úsilím, stačí pozorování, pozice svědka, a to není spojeno s napětím. Jsou to radostné prožitky. Nijak vás neunaví. Jste naprosto tiší a klidní. V případě takzvaných světců se o inteligenci mluvit nedá. Svým nesmyslným úsilím ji zcela zničili.Co není Probuzení - Robert Saltzman

13. dubna 2014 v 17:35 Cesty k Pravdě

psychoterapeut a duchovní učitel žijící v Mexiku

Co podle mého není duchovní probuzení:

1. Není to náboženství a nemá to co dočinění s "Bohem". Bůh, jako myšlenka, je výtvorem ega. Po probuzení je tohle zcela patrné. A co se týče nenáboženského náboženství buddhismu, jeho sútry měli sloužit jako trn k vyjmutí jiného trnu z chodidla. Jakmile se zbavíš problematického trnu, oba je zahodíš.
Nemá to co dočinění ani s "vírou", což je jen další, lépe znějící slovo, pro vyjádření slova "důvěřivost". Buddha sám (Buddha znamená "probuzený") radil, abychom nic nepřijímali na základě víry, či proto, že o tom hovořil někdo vážený.

2. Nemá to co dočinění s kouzly, pavědou nebo odmítáním racionální logiky. Jestliže se ti jeví astrologie, agrosymboly, léčitelství, rok 2012, inteligentní plán, atd. jako něco "hlubokého", jsi tak omámen, jak jen člověk může být a k dispozici máš dostatek materiálu, který tě v tomto stavu může udržovat tak dlouho, jak se ti jen zlíbí.

3. Nemá to co dočinění s mystickými zážitky, jako třeba, když jsi v meditační hale "splynul v jedno se vším". Mystické zážitky jsou lehce vyvolatelné pomocí nespočtu metod. Týden strávený v tichosti a o hladu zplodí různé stavy změněného vědomí, stejně tak jako točení se dokola, požití psychedelické houby či pobyt v deprivační nádrži. Ale nic z toho nemá co dočinění s vnímáním věcí tak, jak jsou.

4. Probuzení není produktem nějakého "cvičení". Praktiky jako modlitba, chvalozpěvy, meditace, atd. jenom zaměstnávají ego a oddalují duchovní probuzení - oddalují vnímání iluzí vytvořených egem. Nějaká tradiční meditace tě snad uklidní natolik, že budeš schopen vnímat své myšlenky, ale jakmile k tomu dojde, jakékoli další "sezení" se podle mého stává dalším projektem posilující ego, neumožňující ho prohlídnout.


Proč nám tento okamžik nestačí? - Jeff Foster

9. dubna 2014 v 1:24 Články


"Konec hledání je radikální, radikální přijetí toho, co je." říká ze své vlastní zkušenosti Jeff Foster.


Toto je tím. Toto je konec duchovní cesty. Svoboda a štěstí a osvícení se nenajdou nikde jinde než tady: přímo před námi.Jemný hukot ventilátoru pořítače, mravenčení v levé noze, pípání ptáčků na zahradě, kteří přeskakují z větve na větev...Proč nejsme nikdy spokojeni s tímto? Proč nám tento okamžik nikdy nestačí?Možná je to proto, že v jednom bodě našeho života pojmeme víru, že tu je něco Víc Než Toto. Nějaký stav, ve kterém je nám naše "obchodní značka Pravá PřirozenostTM" odhalena v celé své slávě, ve které zmizí všechny myšlenky, ego shoří a rozplyne se navždy, aniž by zanechalo jakoukoli stopu. Jakýsi stav, který je, jinými slovy, zcela odlišný od současného.Ale jak to souvisí se skutečností? Právě teď tu je jenom zvuk, jak malý drozd poskakuje v koruně stromu, tlukot srdce, pára stoupající z právě zalitého čaje, jemný vánek, který hladí moji tvář...A pak myšlenka "Musí zde být víc než toto! Teď tam ještě nejsem, ale brzy, jednoho dne, možná, možná jen za několik minut, dosáhnu stavu, o kterém jsem toho tolik četl! Stavu, který je ne-stavem, ta svoboda, to uvolnění!"


Probuzení aneb Zamilování se do toho, kde jsi - Jeff Foster

8. dubna 2014 v 18:45 Články

Probuzení neznamená, že budete se vším "v pohodě", nebo že už nebudete mít nikdy strach, nebo že budete stále uvolnění, nebo cokoliv, co by mělo být "neustále".

Proč byste přítomný prožitek zatěžovali svými těžkými nároky? Proč byste kladli podmínky bezpodmínečnému a vůbec čí podmínky by to byly? Proč byste žili podle odvozené, na čas vázané představy?Naštěstí, to, co jste, se nikdy nebude přizpůsobovat žádné představě, jak by probuzení "mělo" vypadat. Nesčetné vlny stále se pohybující v oceánu tvého bytí nemohou zůstávat "něčím" neustále, protože jsou živé - milují tanec a hru a vynořují se a mizí stejně spontánně, jako vznikly, nezanechávají za sebou žádnou stopu - a toto poznání je počátek obrovské úlevy kosmických rozměrů pro vyčerpaného hledače "dalšího zážitku".Život nemusí odpovídat vaší představě o tom, jaký by měl být, a proto je ve svém nejhlubším jádru tak pokojný. Jednoduše v něm není žádné přání, aby byl současný prožitek jiný, než právě je. Je zde pouze toto - přítomné, úplné, prázdné a plné. Ale, bystrý a inteligentní čtenáři, touto vrozenou dokonalostí není myšlena lhostejnost a apatie. Právě naopak!


CITLIVÍ LIDÉ - video

8. dubna 2014 v 18:27 Videa, filmy, knihy

CITLIVÍ LIDÉ

video

něco pro zasmání :)

Úsměvný pohled na to, jak se žije v citlivém světě.

Píseň z připravovaného alba "Hits From The Hot-Tub" od Vira Mc Coye.
Iluze svobodné vůle - Sam Harris - video

8. dubna 2014 v 18:19 Videa, filmy, knihy

Iluze svobodné vůle - Sam Harris

video

Téma k zamyšlení - Jak je to s naší "svobodnou" vůlí? :)

Pokud vás zajímá, tak ZDE najdete bohatou diskuzi.

V objeti tmy - video

5. dubna 2014 v 0:11 Videa, filmy, knihy

V objeti tmy

video

O pobytu ve tmě a také o tom, co je po smrti a co je život..
Jeffie - Plamen Pravdy

4. dubna 2014 v 22:30 Články


Srdce se nikdy nespokojí s pouhými úsudky, se slovy ani s otřepanými frázemi. Opravdová spiritualita neposkytuje útěchu - je to rozpálená pec, ve které shoří tvé milované naděje a sny, tvé zastaralé domněnky o životě, vesmíru i všem ostatním. Mnoho lidí hledá "milé, šťastné, dobré, příjemné, uklidňující pocity", a pletou si to se skutečnou duchovností. I tohle má ale své místo.

Mnoho let jsem věřil, že probuzení spočívá v oddělení sebe od zbytku života, o chránění se před bolestí bytím "nad" nebo "za" všemi lidskými problémy, o žití ve stavech bezstarostné blaženosti. Nalezení tichého svědka, pokojné kulisy, neměnícího se Já, prázdnoty nacházející se "za" formami, bylo v jednom okamžiku naprostou nutností po téměř 25 letech nesnesitelného psychologického utrpení. Potřeboval jsem prostor, v němž jsem si mohl odpočinout. Jenže tohle oddělení nebylo "konečnou stanicí", jak některá učení slibují. Bylo skutečně jen dalším dočasnou zastávkou - něčím, čeho se držet, dalším místem pro hledajícího, kde se může ukrýt. Co nastalo poté bylo více než otřesné.Život Ve Volném Pádu - Kenneth Madden - video

3. dubna 2014 v 12:11 Cesty k Pravdě

Život Ve Volném Pádu - Kenneth Madden

video


A na konci vaší cesty se objevíte tam, kde jste začali.

Zpočátku jsem viděl, že hory jsou hory a řeky, řekami jsou.
Posléze hory nebyli horami a ani řeky nebyli řekami.
Nakonec řeky byli řekami a hory horami.Inelia Benz - The Purpose of Life - video

3. dubna 2014 v 1:13 Videa, filmy, knihy

Inelia Benz - The Purpose of Life

video

krátké video v angličtině, ale porozumíte
je to ono :)
Léčení pouze fyzického těla je jen odsouvání problému do budoucnosti - Sergej Lazarev

1. dubna 2014 v 18:40 Články

Celá naše civilizace trpí vážnou nemocí, která může vést až ke smrti. Tato nemoc se může léčit, ale může se i zhoršit. Proto je otázka zdraví, která nyní stojí před celou naší civilizací, otázkou číslo jedna. Bohužel je pojem "zdraví" spojován především s tělem. Poslední století přemýšlíme pouze materialisticky a věříme, že nemoc je jen problémem těla. Ale nemoc ve skutečnosti tělem končí. Nemoc začíná v duši. Pokud má člověk špatný cíl, charakter či náhled na svět, nevyhnutelně to vede k fyzickým nemocem. Přichází ke mně hodně lidí, viděl jsem tisíce, možná desítky tisíc případů, diagnostikoval a analyzoval a všude jsem viděl to samé: Pokud člověk nezmění svůj charakter, pokud se nezmění jeho náhled na svět, je jeho fyzické uzdravení dočasné. Léčení fyzického těla je jen odsouvání problému do budoucnosti. O tom jsem se přesvědčil při každé analýze nemoci.


K jakým závěrům jste dospěl?

Vědci už konečně pochopili, že neexistuje žádný fyzický čin bez duchovního. Čili každému fyzickému činu předchází duchovní, psychický. Když jsem začínal svůj výzkum a prováděl jsem klientům diagnostiku, tak mi nevěřili a tvrdili, že jsou zdraví. Ale utekl rok či dva a začali se vracet, aby mi dali za pravdu. A tak jsem pochopil, že nemoc nezačíná na úrovni těla, kde ji ještě lékaři nemohou najít, ale začíná na jemné úrovni. Pochopil jsem, že to, co jsem nazval strukturami pole - strukturami podvědomí, je duše.
Duše je spojená s tělem, s tím, čemu říkáme biopole. Biopole je součástí naší duše. Duše zabírá mnohem více prostoru než tělo a existuje i tehdy, když zemřeme. Pokud máme problémy s duší, nevyhnutelně dříve nebo později nastanou problémy s tělem. A nezáleží na tom, onemocní-li jeden člověk, či skupina lidí - rodina, rod, nebo celý stát, či celé lidstvo - děje se to podle stejných zákonů.
V současné době existuje velké množství diagnostických metod - diagnostika podle pulzu, oční duhovky, ucha, můžete zrentgenovat člověka, udělat různé testy apod. Dnes je podle odborníků nejpřesnější diagnostika podle krve, neboť krev má tu nejúplnější informaci o stavu organismu. Pokud není krev v pořádku, nastane problém. Už ve Starém zákoně se říká, že krev je spojena s duší živé bytosti, z čehož vyplývá, že krev se kazí tehdy, když jsou problémy s duší. A problémy duše - to jsou problémy spojené se ztrátou mravnosti, lásky a víry. Bůh je Láska a Bůh stvořil člověka ze sebe a vdechl do něj život. Znamená to, že jsme ve své podstatě Božské bytosti a sestáváme z lásky. Naše vyšší já, základní a hlavní já - to je Láska a pak je vše ostatní. Z Lásky vzniká duše. V duši se pak rozvíjí vědomí a tělo je závěrečnou fází rozvoje duše. Pokud je člověk duše, ale i vědomí a tělo, pak je v první řadě třeba pečovat o duši.