Říjen 2014

JÓGINI TIBETU - dokumentární film

10. října 2014 v 20:48 Videa, filmy, knihy

JÓGINI TIBETU

dokumentární film

Tibetští jógini, které v tomto filmu uvidíte, na sebe vzali nebývalé riziko. I když se kdysi zavázali k mimořádnému utajení, aby zachovali čistotu své duchovní praxe, poprvé souhlasili s těmito jedinečnými rozhovory a vzácnými ukázkami, aby se pro příští generace pokusili uchovat svou zanikající kulturu. Film je proto věnován těmto jóginům.
VORMANŮV PROBLÉM - krátký film

10. října 2014 v 20:35 Videa, filmy, knihy

VORMANŮV PROBLÉM


Doktora Williamse přivolávají do věznice, aby vyšetřil chovance se zvláštním trápením - věří, že je Bůh. Krátký film, který po celém světě získal mnohá ocenění. V hlavní roli Martin Freeman.

DUCHOVNÍ SÍLA PRAVÝCH GURUŮ - rozhovor s Davidem Godmanem

10. října 2014 v 19:50 Videa, filmy, knihy

DUCHOVNÍ SÍLA PRAVÝCH GURUŮ - rozhovor s Davidem Godmanem


David Godman patří ke stálicím tichého koloritu Ramanašrámu a jeho návštěvníků. V Tiruvannamalai žije od roku 1976. Pracoval nejprve v Ramanašrámu jako knihovník, editor časopisu, a jako spisovatel odtud dnes dále šíří odkaz učení Šrí Ramany.
Ve svých knihách umožnil čtenářům již nejednou nahlédnout do reálií života v Ramanašrámu. Je znám především díky své antologii o Ramanu Mahárišim Be As You Are (Buďte čím skutečně jste), která se stala nejznámnějším ucelenou knihou o učení tohoto velkého mudrce. David pobýval v přítomnosti prvních žáků Šrí Ramany - např. Lakšmany svámího, Annamalaie svámího, Papadžího, Nisargadatty - o vlivu jaký na ně Maháriši měl a jejich vlastním učení napsal David knihy, které stále vycházejí.
Sedm životů - Marcel Vanek - kniha

10. října 2014 v 19:11 Videa, filmy, knihyTato kniha prakticky popisuje, jak probíhá lidské znovuzrození, chcete-li "reinkarnace". Sledujeme vývoj bytosti, která se již mnohokrát zrodila v člověka, a čtenář se může vnořit do jejích sedmi významných a zlomových životů. Dostáváme se tak do mnoha zemí v různých historických obdobích a můžeme sledovat, jak se vyvíjí chápání naší bytosti, a to přes praktické zkoušky bouřlivého a tvrdého lidského života. Kniha popisuje děje jako román, ale čtenář může pochopit i souvislosti a vazby jednotlivých postav z předešlých životů. Je to sedm napínavých příběhů, ve kterých sledovaná postava mění pohlaví, společenské postavení a země svého zrození. Vždy se však jedná o tutéž bytost, která se učí chápáním hledat tu správnou cestu svého vývoje - v rovině pozitivní a v rovině negativní.


Ukázka z knihy:

Život první - "Sněženka"

Blíží se jaro. Po dlouhé strastiplné zimě začíná tát sníh a slunce svými sytými paprsky zalévá vrcholky zasněžených hor. Blankytně modrá obloha vytváří optimistickou náladu a příroda, včetně člověka, se začíná radovat. Tento příběh se odehrál před několika tisíci lety, někde v Asii. Probouzející se jaro vlévá novou sílu i do obyvatel malé podhorské vesničky zabývající se pastevectvím a chovem dobytka. Ocitáme se v podobné malé vesničce jako v minulém příběhu, avšak na úplně jiném konci světa. Na světě žije jen málo lidí. Jejich počet představuje pouze několik procent dnešní lidské populace.

Mladý pastevecký pár, který už má dvě děti a zatím pro ně úspěšně zajišťuje obživu, právě poklízí ve stáji a podestýlá pod dobytkem. Vládne tady veselá atmosféra a mladí lidé k sobě cítí silné pouto lásky. Ve stáji mají také dva oslíky, kteří fungují jako dopravní prostředek. Mezi těmito oslíky najednou muže přepadne touha a začne ho silně vzrušovat "pozadí" jeho partnerky. Svalí ji na zem a začíná milostná hra, která přechází v divoké milování, až veškerý dobytek v této stáji ztichne a pozoruje akt lidské lásky. Je to náhoda, že se to odehrává právě mezi oslíky? Samozřejmě, že není! Naše bytost si záměrně vybrala podobnou vesnici, ve které žila jako osel, a také si záměrně vybrala stáj jako místo svého početí.