Březen 2015

Ukázka z pohádky O křivdě a odpuštění

30. března 2015 v 19:54 Články

- Neodpustím - řekla. - Budu si to pamatovat.
- Odpusť, - prosil ji Anděl. - Odpusť a bude ti lehčeji.
- Ani za nic, - stiskla umíněně rty. - To odpustit nejde. Nikdy.
- Chceš se snad mstít? - zeptal se Anděl polekaně.
- Mstít se nehodlám. Nad to se povznesu.
- Toužíš po nějakém krutém trestu…?
- Nevím, jaký trest by byl dostatečný.
- Všichni musejí platit za svá rozhodnutí. Dříve nebo později, ale zaplatit musejí všichni… - řekl potichu Anděl. - To je nezvratné.
- Já vím.
- No tak odpusť! Zbav se té zátěže. Vždyť teď už jsou ti, co ti ublížili, daleko.
- To nemůžu. Ani nechci. Pro ně žádné odpuštění není.
- Dobře, je to tvoje věc, - povzdechl si Anděl - Kde chceš uchovávat tu křivdu?
- Tady a tady, - dotkla se hlavy a srdce.
- Jen buď prosím tě opatrná, - žádal ji Anděl. - Jed křivdy je velmi nebezpečný. Může jako kámen táhnout ke dnu a dokáže jako zuřivý plamen spálit všechno živé.
- Ten Kámen je Paměť a ta zuřivost je Ušlechtilá zuřivost, - přerušila ho. - Ty jsou na mojí straně.
A tak se křivda usídlila tam, kde řekla: v hlavě i srdci.


Laurent Gounelle: Filozof, který nebyl moudrý - kniha

25. března 2015 v 20:55 Videa, filmy, knihy

Laurent Gounelle: Filozof, který nebyl moudrý


V této knize je čtivou formou a v zajímavém příběhu podána metafora na současnou lidskou společnost. Poučné i zábavné čtení, které naráží na vytvořená schémata podle nichž jsme se naučili žít, ale zároveň jsme lapeni do ego her.

Astrologie: Petra Nel Smolová Černá Luna ve znameních a domech

25. března 2015 v 20:38 Videa, filmy, knihy

Astrologie: Petra Nel Smolová Černá Luna ve znameních a domech


Černá luna symbolizuje to, co je odmítané či nadřazené nad ostatní. Tak, aby se i tato oblast navrátila do správné polohy, jsme s tímto tématem stále konfrontováni. Buď skrze své prožívání nebo skrze druhé, kteří nám něco "dělají".

Úvodní část přednášky astroložky Petry Nel Smolové. Další díly seriálu pojednávají o černé luně v jednotlivých znameních.

Tajemství dávných léčitelů - dokument

24. března 2015 v 23:06

Tajemství dávných léčitelů


Trilogie dokumentů o starých léčebných metodách v Indii, Římě a Starověké Číně.KEULLAESHIK – klasický příběh o lásce - film

24. března 2015 v 22:51 Videa, filmy, knihy

KEULLAESHIK - klasický příběh o lásce


Korejský romantický film, který v sobě skrývá hned dvě linie. Ta první je z přítomnosti a pojednává o mladé dívce, která za svojí kamarádku píše milostné e-maily jejímu příteli, kterého však miluje i ona. Mezitím se jí podaří najít deník svojí matky, která před lety zažila něco podobného.
Uživatel sha.piro z csfd - "Tento působivý snímek z jihokorejské produkce patří mezi mé nejoblíbenější filmy hned z několika důvodů. Předně je postaven na výborném scénáři a skvělých hereckých výkonech (nejen) hlavních představitelů Ye-jin Sonové, In-Seong Joa a Seung-u Joa , ale také na překrásné a podmanivé hudbě, která doprovází celý tento film. Také ony dvě navzájem se rozvíjející časové linie, v kterých budete svědky zrození lásky v tom nejryzejším slova smyslu - projdete se po loukách, svezete se po řece na loďce, navštívíte "strašidelný" dům, nahlédnete do divadelního sálu, budete chytat světlušky a taky párkrát zmoknete… zkrátka zažijete to, co jakoby už dávno z obrazovek i lidských srdcí vymizelo (vztah bez sobectví a krutosti, bez pomluv a intrik) - to je tím dalším, co vás na filmu uchvátí.
A tohle režisér a scénárista v jedné osobě Kwak Jae-Yong dokázal pospojovat tak dokonale, že tenhle film z paměti a hlavně ze svého srdce jen tak snadno nevymažete. Donutí vás nejen smát se i plakat, ale také vážit si více života a lidí v něm."


Zdroj: Tarak

Marcus Aurelius Antonius - HOVORY K SOBĚ - audio

24. března 2015 v 22:28 Videa, filmy, knihy

Marcus Aurelius Antonius - HOVORY K SOBĚ


Geniální úvahy římského císaře během tažení u Dunaje. Účinkuje Radovan Lukavský. V roce 1966 natočil režisér Václav Špidla. - Řecky psaný spis HOVORY K SOBĚ (Ta eis heauton) se skládá z dvanácti knih, které byly napsány při tažení proti Kvádům v oblasti kolem Dunaje. Každá kniha se skládá z jednotlivých, různě dlouhých, uzavřených myšlenek. Jsou to zápisky, které jsou směřovány právě jeho vlastní osobě - je to uvědomení si sebe sama, svých slabostí.
Je to snaha dodat si sebedůvěry v těžkých životních zkouškách, snaha uzavření se do sebe a zamyšlení se nad základními životními otázkami. Hovory k sobě jsou neobvyklým dílem v kontextu starověkého písemnictví. Neobvyklým osobou svého autora a svým obsahem.

Sepsal je Marcus Aurelius, římský císař, jemuž se přezdívalo filosof na trůně. Kniha poskytuje útěchu v protivenstvích, učí trpělivosti a životu ve shodě s přírodou a pomáhá dosažení rovnováhy. Právě pro tyto vlastnosti byla jeho moudrá kniha vždy oblíbenou četbou.Brána smrti - seriál

23. března 2015 v 19:40 Videa, filmy, knihy

Brána smrti

Seriál Viliama Poltikoviče pro Českou televizi - zde možno sledovat předchozí díly.


Brána smrti nabízí divákům zcela jiný pohled na smrt, než je běžné. Většina lidí má ze smrti strach, je to pro ni téma depresivní, a schovává se před ní. V seriálu však poznáme, že lidé napříč historií i kulturami většinou pojímají život a smrt jako proměny věčného bytí.
K pokračování života po smrti se hlásí i mnozí moderní vědci a odborníci - zjišťují, že po smrti je to vlastně mnohem zajímavější. Zároveň v seriálu najdeme inspiraci, jak se vypořádat s odchodem blízkých, jak se připravit na vlastní smrt i jak vlastně žít.What We Did on Our Holiday - film

23. března 2015 v 19:15 Videa, filmy, knihy

What We Did on Our Holiday


Výborný film se svérázným humorem.
Zobrazuje úsměvné způsoby dospělých a opravdovost dětí, které v sobě maji skutečnou lásku.
Po svatbě - film

23. března 2015 v 18:53 Videa, filmy, knihy

Po svatbě

film o tom, co umí láska

Lež, ve které lidstvo žije - dokument

23. března 2015 v 18:25 Videa, filmy, knihy

Lež, ve které lidstvo žije

krátký, ale výstižný dokument (8 min)
Intimní vztah jako zkouška ohněm

23. března 2015 v 18:21 Láska a vztahy


Žít s někým koho milujeme, se všemi radostmi a nároky, které to přináší, je jedním z nejlepších prostředků duchovního růstu. K opravdovému probuzení ale dochází na pohřebišti, kde si přiznáme svoje zranění, strachy a iluze a pracujeme s nimi, říká John Welwood.
I když většinou chceme mít v životě zdravý a uspokojující vztah, je pravda, že s tím máme všichni problémy. Básník Rilke poznal jak je to náročné a vyjádřil to svým klasickým výrokem: "Milovat jeden druhého je pro nás ze všech úkolů ten nejtěžší."
Rilke neříká, že je náročné milovat, nebo že je milující laskavost obtížná, mluví spíš o tom, jak těžké je trvale milovat někoho s kým žijeme, den za dnem, rok za rokem. Mnoho lidí opustilo po mnoha zklamáních a selháních intimní vztah, ohrožený romantickou iluzí a emočními hazardy, a už jim nestojí za tu námahu.

Ačkoliv je moderní vztah zvlášť náročný, jsou problémy, které přináší, zvláštní oblastí osobního a duchovního růstu. Vědomé budování vztahu vyžaduje dobrou obeznámenost s tím, jakou roli v něm hrají tři rozdílné oblasti lidské existence: ego, osoba a bytost.
Jakýkoliv blízký vztah zahrnuje tři úrovně interakce, kterými oba partneři cyklicky procházejí - ega s egem, osoby s osobou a bytosti a bytostí. Zatímco jsou oba v jedné chvíli spojeni v čisté otevřenosti jako bytosti, v následující upadnou jejich ega do smrtelné bitvy. Je tak příjemné, když s námi partner hezky jedná - "jsi tak báječný," když ale řekne nebo udělá něco hrozivého, je to "jak jsem jen mohl skončit u tebe"? Protože je ohromně matoucí a devastující, když se naše životní láska najednou změní ve smrtelného nepřítele, je důležité udržovat si širší obraz, který nám dovoluje porozumět tomu, co se děje.