Tvarytmy - Jaroslav Dušek - kniha

22. června 2015 v 15:51 |  Videa, filmy, knihy


Kniha inspirovaná dvěma pobyty ve tmě. Obsahuje mnoho zajímavých poznatků a zamyšlení nad životem. Společně s Jaroslavem Duškem připravila Pavlína Brzáková.Ukázka z knihy:

Když jsme v přítomnosti, v proudu, rozkladné otázky nás netrápí. Líbí se mi, co píše Wayne Dyer v knize Život v harmonii o svém indickém mistrovi, který nabádá: "Já říkám pouze, buď naplno. Neříkám ,buď sám sebou, protože ani nevíš, kdo jsi." A pak také tvrdí: Žádné sezení v jeskyních, žádné lezení po horách. Prostě ,buď v každé situaci." Ono se řekne"buď sám sebou", ale víme, co to vůbec znamená? Když jsme plně v každém okamžiku, postupně poznáváme sebe sama. Zjišťujeme, že jsme celým prostorem, že jsme celý vesmír. Jsme galaxie. Jinak to ani není možné. Ne ve smyslu majetnictví, šéfování, ovládání, vedení, ale propojení. S plnou pokorou "ANO" rozšiřuji své vědomí. Vnímám, že jsem to cele já, byť jsem zároveň kapkou vody a zrnkem písku v rámci celku. Jsem proudící energií Existence. Nemohu ulpět ani v jednom z těchto dvou vědomí, přišel bych o zájem o život. Při ulpění na prostoru vzniká otázka: Co tedy v životě dělat, když je to "stejně jedno"? při ulpění na zrnku písku se utopím v aktivitě, která mě nikdy nenaplní. Budu si myslet: "Jsem slabý a malý vůči silnému Vesmíru." Bdělost tkví v otevřeném vědomí nekonečného potenciálu: "Jsem bleskem, jsem hromem, jsem vším. Jsem to Já. Přestože mě blesk může zabít, vždycky jsem to Já." Je to velmi zvláštní, velmi tajemné. Prostor může všelijak reagovat, například o schovávání věcí víme své. Něco hledáme a víme, že to tady bylo. Leželo to před námi na stole. Pak jdeme jinam, vrtíme se, a ta věc je zpátky. Jen nám prostě zmizela před očima.

Někdy se také třeba stane, že o věc naopak přijdeme, rozbije se. Anebo se bortí celé naše dosavadní přesvědčení. Domnělé jistoty zmizí před očima. Všichni jsme tajemnými kouzelníky, jen jsme zapomněli, že jimi jsme, a pak se divíme výsledkům svých nevědomých kouzel. Princip je jednoduchý a stále stejný. Kam zaměřujeme svou pozornost, tam proudí energie a prostor to vnímá. Pokud zaměřujeme pozornost nevědomky, v jakési "hypnóze", ve stavu "oddělení", pak snadno tvoříme to, co se nám nelíbí, vytváříme překážku.


***


Nakonec zřejmě dospějeme k poznání:

TOTO JE LÁSKA, KTERÁ SAMA SEBE MILUJE.

A cokoliv se objevuje, je viditelné, je zároveň komunikující, spolupracující, zahrnuté do společného prostoru. Není vymístěné, vymítané. Jediný, mnohadimenzionální prostor je společný. Přestože neznáme všechny souvislosti, díky zpupnosti a zabedněnosti do prostoru vstupujeme jako mocí nemocní vládci. Je kosmicky komické pozorovat náš intelekt, zaostřující na částečky nekonečna a marně se pokoušející uchopit skutečnost v celku. Opravdu si myslím, že jde spíš o to vypěstovat v sobě schopnost zrcadlení, než se honosit nějakou dílčí znalostí. A znovu se vracím k tomu, co jsem už říkal - jednotliví lidé zastupují určité schopnosti těla jako celku, a tak nemusíme druhým závidět, každý jsme v jádru jedinečnou schopností, nezbytnou a přínosnou pro všechny. Nemusíme se rozčilovat, že druhý dostal naděleno více. Dávejme a bude nám přidáno. Pojďme, budeme tančit jako atomy. Dělejme to jako ony. Co jiného dělat než tančit? Celý prostor tepe a pulzuje. I naše tělo pulzuje. Víme o tom? Pohyb a rytmus je i v našich buňkách. Pojďme tančit" 


Komentáře

1 Atla | Web | 30. prosince 2015 v 23:56 | Reagovat

Velmi zajímavý článek. Myslím, že většina Duškových knih je poučením pro každého čtenáře.. jen si z toho každý vezme trochu něco jiného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama