Listopad 2015


Psychologický výklad pohádek - Marie-Louise von Franz - kniha

17. listopadu 2015 v 14:38 Videa, filmy, knihy


Psychologický výklad pohádek: smysl pohádkových vyprávění podle jungovské archetypové psychologie.
Žačka C. G. Junga interpretuje pohádková vyprávění na základě jednotlivých archetypů hlubinné psychologie.


V pohádkových příbězích a v osudech jejich hrdinů je člověk po staletí v symbolické podobě konfrontován s obtížemi a nebezpečími, kterým je sám v životě vystaven. M. L. von Franz ve svém, dnes již klasickém díle, interpretuje pohádková vyprávění na základě jednotlivých archetypů hlubinné psychologie a odkrývá tak v příbězích jejich uzdravující a stabilizační roli pro životní cestu člověka. Jednotlivé pojmy psychologie C. G. Junga, jež jsou pro pochopení pohádek důležité, jsou názorně vysvětleny na řadě pohádkových příběhů. Kniha vznikla z přednášek, které měla autorka v sedmdesátých letech na Institutu C. G. Junga v Curychu.


K přečtení ZDEChlapec, který viděl pravdu - kniha

17. listopadu 2015 v 13:08 Videa, filmy, knihy


Neobvyklý opravdový příběh. Deník chlapce, který od narození spontánně viděl auru, jemnohmotná těla, duchovní bytosti, ale také události a informace z minulosti i budoucnosti. Dlouhou dobu to pokládal za normální. Významnou součástí jeho zážitků proto bylo nepochopení okolí a postupné šokující zjištění, že jiní lidé vůbec nevidí to, co viděl on.
Postupně se vymaňuje ze skličující osamělosti, a také se naučí, jak se svým zvláštnim darem zacházet.Ukázka z knihy:

Včera přišel dědeček a promluvil k nám o lásce. Říkal, že v zemi duchů je láska tím, na čem záleží, a že tam nejsou velkými lidmi ti, kteří bývali vévodou či vévodkyní, lordem či dámou, ale ti, ze kterých nejvíc vyzařuje světlo lásky. Říkal, že bychom se měli snažit a cítit ke každému lásku, ať je jakkoli chudý či zlý, a že budeme na zemi o to šťastnější, a ještě více, až se dostaneme do země duchů.

Říkal, že mnoho lidí (na zemi) se nějak stydí dát svou lásku najevo a snaží se ji potlačovat, jako by to bylo něco špatného nebo změkčilého, a to by neměli dělat, protože láska je nejkrásnější věc na světě. Říkal, že láska drží svět pohromadě, a že kdyby Bůh nebyl Láska, svět by už byl na cimprcampr. Řekl, že když potkáme někoho, kdo se nám nelíbí, máme si pro sebe mnohokrát opakovat, pokoj s tebou, a potom o něm budeme určitě smýšlet jinak. Říkal, že ho mrzí, že necítil lásku k více lidem, když byl v našem světě, ale že mu vtloukali do hlavy, že člověk nemůže mít mnoho přátel, a nikdy nemůže mít rád mnoho lidí, ale jen pár.

Dědeček říkal, že je to výmysl a že lidé nemohou mít rádi spoustu ostatních, protože jednoduše nemají v srdcích dost lásky a nevidí v druhých to dobré. Říkal, že se tak lidé často chovají kvůli hloupé pýše a že by se měli učit pokoře a laskavosti vůči ostatním. Starý dobrý dědeček!


***

Láma
Moji bratři, vězte:

Je pouze jeden ŽIVOT, který se projevuje ve všech podobách.
Je pouze jedno JÁ, které se projevuje ve všech já.
Je pouze jedna LÁSKA, která se projevuje ve všech láskách.

JÁ je to stejné, co ŽIVOT a JÁ je to stejné, co LÁSKA, jsou tedy třemi, avšak jedním. Ten , kdo si uvědomuje svou jednotu s ŽIVOTEM, s JÁ, a s LÁSKOU, pozná Blaženost, neboť čistý ŽIVOT je blaženost, čisté JÁ je Blaženost a čistá (nepodmíněná) LÁSKA je Blaženost.

Když slunce svící skrze karmínové sklo, jeví se jako karmínové slunce, a když slunce svítí skrze sklo smaragdově zelené, jeví se jako smaragdové slunce, přesto je jen jediné slunce, které není ani karmínové ani smaragdové. A tak je to i s jedním JÁ zářícím skrze myriádu individuálních já, která nejsou ničím jiným než barevnými okny, skrze které září slunce tohoto Já. Pravdy, které jsem vyslovil jsou velmi prosté, přesto jsou věčné a hluboké. Přemítejte o nich.