Den Svatého Ignora - Pjér la Šé'z - kniha

1. dubna 2016 v 0:04 |  Videa, filmy, knihy


Kniha má neobvyklou stavbu, až by se dalo říct, že to co je stavěno je spíš živoucí obraz,
než jen psané slovo. Proto má schopnost promlouvat do hloubky živé bytosti.
Ze zadní strany obálky:


Slovo autora

Vážený čtenáři. Kniha, kterou máš v rukou, je knihou nebezpečnou, a to nikoli jen ve smyslu Nekonečného příběhu, i když se mu v lecčems možná velmi podobá. Pokud mohu jako autor něco doporučit, potom je to především toto - není třeba chvátat při četbě. I když se možná nedočkavě začneš dívat na poslední stranu, nebude Ti to nic platné. Spíše buď ve střehu, pokud pocítíš něco jako únavu, nechuť, nejasnou tíži. Potom dočti - pokud možno - ke konci stávající kapitoly, strany, odstavce, věty, či alespoň slova, a nepokračuj dále, dokud nepocítíš svěžest, chuť nebo jasnou lehkost.

Kdybys snad měl pocit, že to, co čteš, probíhá právě ve Tvé bytosti nebo alespoň kolem Tebe, je to v pořádku. Celý Vesmír se proměňuje a tato kniha je pokusem tuto proměnu částečně dokumentovat.
A ještě něco - i když to tak možná vždy nemusí vypadat, veškerá sdělení jsou vedena - Láskou.

Je zneklidňujícím faktem, že pokoušet se psát román po Jamesi Joyceovi, je asi zbytečné. Co je ještě možné dodat k jeho Odysseovi? Přece jen mi to ale nedalo, abych se nepokusil najít ještě poněkud jiný úhel pohledu. Onen fascinující román jsem začal číst v životě třikrát. Poprvé jsem se dostal někam na stranu tři sta padesát, podruhé - o několik let později - na stranu sto dvacet a naposledy - zcela nedávno - jsem došel asi ke straně osmdesát. Můj zážitek byl kupodivu pokaždé silnější.
Věřím, že jednou někde na opuštěném ostrově tu knihu přečtu celou.
S Joycem se nehodlám nijak srovnávat, přece jen však máme cosi společného. Zajímá nás, zda utopenec je schopen vrátit se na pevnou zem a žít jinak - proměnit se.

Proto opakuji ještě jednou - Celý Vesmír se proměňuje a tato kniha je pokusem tuto proměnu částečně dokumentovat.

Pjér la Šé'z 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama